Barion Pixel

Mozgás, sport, egészség… Kínai hernyógomba! (2.)

A hideg és meleg-frontok váltakozása, a szeszélyes áprilisi időjárás, valamint a „tavaszi fáradtság” az emberek sokaságát teszi testileg-lelkileg próbára. Bizony, a „téli üzemmódról” át kell állnunk a „nyári üzemmódra”. Ebben is segíthet a testmozgás – aminek az általános jótékony hatásairól már előző cikkünkben írtunk. Jelen cikkünkben a kínai hernyógomba (Ophiocordyceps sinensis Berk.) kivonataiban található értékes hatóanyagok a sportolást (is) támogató hatásaival foglalkozunk.A „tavaszi fáradtság” tünetei és okai is hasonlóak ahhoz, amikor egy sportoló túlhajtja magát. A tünetek közösek: fáradékonyság, teljesítménycsökkenés, figyelmetlenség, ingerlékeny hangulat és lehangoltság-érzés. A tavaszi fáradtság és a túledzettség esetén is, a fizikai megerőltetések után hamarabb kifulladunk és a regenerálódáshoz szükséges pihenési idő megnyúlik. Ezek mellé néha fejfájás, migrén, és izomfájdalmak járulnak – nem beszélve a megnövekedett sérülési kockázatról. Ráadásul még az immunrendszer is viselkedhet úgy, mintha „elfáradt volna” – így nő a fertőző betegségek iránti fogékonyság.Ezen állapotok okai összetettek: Kiürülhetnek a szervezet vitamin- és nyomelem-raktárai, amellett, hogy a hormonrendszer „téli-nyári üzemmódú átállását” szenvedhetjük el. Bizonyos aminosav-raktárak is kiürülhetnek – ami megmagyarázhatja az immunrendszer csökkent hatékonyságát, és az enervált, levert hangulatot szintén.

Az aminosavak a fehérjék „alapvető építőelemei”. Ha a mennyiségük csökken, (mint például a túledzettség esetén a glutamin aminosavé) akkor a fehérjeszintézis láthatja ennek kárát. Ez nem csak a sportteljesítményre lehet rossz hatással, hanem az idegsejtek jelátvivő molekuláinak (neurotranszmitterek) az egyensúlyát is rossz irányba tolhatja el, valamint az immunrendszer hatékonyságát csökkentheti.Ugyanúgy a „stressz-hormonként” ismert kortizol szintje, ha a napi normális hullámzás során várható értékektől eltér (illetve más hormonokkal mutatott egyensúlya felborul) akkor annak a hatásait érzékeljük „tavaszi fáradtság” tünetegyüttesként.Továbbá, a fáradtságérzet és deprimált hangulat a D-vitamin csökkent mennyiségével is összefügghet, hiszen télen (általában) kevesebb napfény ér minket – és a napfény UV spektrumának a hatására képződik a D-vitamin az elő-anyagából, a 7-dehidrokelszterinből.

Az energiatermelésért (nagyon kevés sejtünk kivételével) a mitokondriumnak nevezett sejtalkotó a felelős. A mitokondriumot, ezt a „sejten belüli erőművet” (többek közt) fehérje természetű anyagok alkotják és szabályozzák (más tényezők mellett). A mitokondriumban számos átalakító és energiatermelő folyamat zajlik – méghozzá nem csak az izommozgáshoz szükséges energiáról van itt szó, hanem a biokémiai átalakító-anyagcsere folyamatok, valamint a hőszabályozás energiaigényének a fedezéséről is! Télen a mitokondrium „nagyobb hőenergiát termelő üzemmódban” működik, mint nyáron… Tehát a mitokondriumok működésében beálló változás szintén hozzájárulhat a tavaszi fáradtságérzethez!

Ezek után nem csoda, hogy a tavasz eljövetelével sokszor nehézkes érzések közepette látunk neki mindennapi teendőinknek – vagy a várva-várt kertészkedésnek, kirándulásnak, szabadban űzött sportolásnak… Pedig – miként az előző cikkünkben írtuk a WHO ajánlásai szerint is – a testmozgás az összes korosztálynak nagyon sokrétű módon szolgálja az egészségét!

Szerencsére, a kínai hernyógomba – még más étrend-kiegészítési célú gombákhoz képest is – nagyon bőségesen tartalmaz aminosav-forrásokat, továbbá vitaminokat (a szénhidrát anyagcserét támogató B-vitaminokat és az említett D-vitamint), nyomelemeket, flavonoidokat, polifenolokat, valamint az immunrendszer falósejtjeinek működését serkentő poliszacharidokat. A falósejtek (makrofágok) „az immunrendszer végrehajtói”, melyek ártalmas anyagokat (pl. baktériumokat, elpusztult sejtek törmelékeit, sőt rosszindulatú daganatos osztódásnak indult sejteket is) bekebeleznek és ártalmatlanítanak.

A kínai hernyógomba hasznos anyagainak kivonataival végzett állatkísérletes és klinikai vizsgálatok eredményei is a fizikai teljesítményt fokozó, kifáradást késleltető, stressz-hormon egyensúlyt javító hatásai mellett szólnak. Sőt, polifenoljai – antioxidáns hatásain keresztül – a mitokondriumokban zajló folyamatokat támogatva, illetve gyulladást csökkentve – közvetetten – szinte a teljes lényünkre: testünkre és lelkünkre is, jótékony hatású lehet.

 

Összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató

2018.04.13

További cikkeink

0
    Az Ön kosara
    Az Ön kosara üres.Vissza a webáruházba
      Szállítási díj kiszámítása

      Jelentkezzen be a Naja Forest klubba!

      vagy

      Elfelejtette jelszavát?

      Jelszóemlékeztető

      Elfelejtett jelszó? A felhasználói név, vagy email cím megadását követően küldünk egy hivatkozást, amelynek segítségével új jelszót lehet létrehozni email-en keresztül.

      For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.